Witryna education.oracle.com

Egzaminy Java SE Programmer 8 I i II (OCA i OCP) – czy warto zdawać?

W ramach rozwoju osobistego własnego oraz wywierania wpływu na rozwój osobisty moich podwładnych postanowiłem przygotować się i podejść do egzaminu Java SE Programmer I (OCA) i II (OCP). Egzaminy te weryfikują znajomość języka oraz wbudowanych bibliotek i są zarazem początkiem dalszej ścieżki edukacyjnej proponowanej przez firmę Oracle.

Kiedy dawno temu, w 2006 roku, przystępowałem do certyfikacji dla wersji 1.4, był to jeden egzamin. Jako że język się szybko rozwijał to podjęto decyzję o podzieleniu egzaminu na dwie części – moim zdaniem słuszną. Widok jednej książki, która miałaby 1200 stron, mógłby skutecznie odstraszać potencjalnych kandydatów. Pierwsza cześć to tzw. OCA (ang. Oracle Certified Associate) – podstawy, druga to OCP (ang. Oracle Certified Professional) – kompleksowa wiedza z zakresu języka Java.

Przygotowanie

Przygotowanie się do tych egzaminów jest relatywnie proste: należy nabyć dwie książki napisane specjalnie do przygotowania do tych egzaminów:

Książka OCA: Oracle Certified Associate Java SE 8 Programmer I Study Guide: Exam 1Z0-808

Książka OCA: Oracle Certified Associate Java SE 8 Programmer I Study Guide: Exam 1Z0-808

Książka OCP: Oracle Certified Professional Java SE 8 Programmer II Study Guide: Exam 1Z0-809

Książka OCP: Oracle Certified Professional Java SE 8 Programmer II Study Guide: Exam 1Z0-809

Każda z książek zawiera odpowiednio 6 i 10 50-100 stronicowych rozdziałów. Każdy rozdział zawiera wstęp, treść z przykładami kodu, aspektami praktycznymi (tzw. real-life do wykorzystania w pracy zawodowej) i aspektami wyłącznie egzaminacyjnymi (tzw. zakuj, zdaj, zapomnij), podsumowanie, cele egzaminacyjne, przykładowe pytania i odpowiedzi do nich z wytłumaczeniem. Każdy z rozdziałów to pół dnia czytania plus rozwiązywanie przykładowego testu, a następnie sprawdzenie co się nie udało. Moim ostatnim etapem przygotowania było przejrzenie notatek i kodu który robiłem w trakcie do wszystkich rozdziałów i ponowne przejście przykładowych testów. Czyli całość przygotowania pochłania odpowiednio 6 lub 10 popołudni i wieczorów plus weekend na powtórzenie do egzaminu.

Pytania w książce są trudne i nie wiadomo ile odpowiedzi wielokrotnego wyboru jest prawidłowych, więc ja osiągałem niezbyt wysoką skuteczność, od 50 do 80% w zależności od rozdziału. Na szczęście pytania na samym egzaminie są prostsze i program egzaminacyjny podpowiada ile opcji jest prawidłowych, wystarczy wybrać najlepsze. Więc na samym egzaminie osiągnąłem skuteczność odpowiednio 87% (OCA) i 81% (OCP), limit zaliczający to 65%, więc metodyka okazuje się bezpiecznie skuteczna.

Egzamin

Sam egzamin zdaje się w wybranej placówce sieci Pearson VUE, w pokoju egzaminacyjnym, przy komputerze, bez żadnych pomocy, telefonów, smartwatchy, itp. Przed wejściem na egzamin trzeba pozwolić sobie zrobić zdjęcie, pokazać dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i złożyć podpis. Wynik egzaminu dostaje się e-mailem po około 10 minutach po opuszczeniu sali.

Dlaczego warto przygotować się i zdać te dwa egzaminy?

Moje argument za:

 • utrwalenie posiadanej wiedzy, np. generici, java.time, programowanie funkcyjne i streamy, closeable i autoCloseable,
 • nowa przydatna wiedza: Java NIO, concurrency (m.in. ExecutorService, Runnable/Collable), brak konieczności używania Class.forName w JDBC, nowa klasa narzędziowa Console,
 • trochę nieprzydatnej wiedzy: używanie JDBC ResultSet do aktualizacji wierszy, używanie klas jako źródła propertiesów,
 • zrozumienie na ile nowoczesne IDE przykrywa szczegóły języka i nieco ogłupia bezkrytycznego „klepacza kodu”,
 • gimnastyka umysłu: szybkie przyswajanie i weryfikowanie wiedzy – szczególnie ważne dla osób kilka lat po studiach odwykłych od procesu uczenia,
 • egzamin dodatkowo weryfikuje umiejętność pracy w sytuacji stresowej,
 • oderwanie się od codziennych zadań i znowu spojrzenie na pracę programisty jako bardzo ciekawe zajęcie,
 • zaliczenie egzaminu jest momentem potwierdzającym zdobytą umiejętność, po którym można zacząć myśleć co dalej: inny język (scala?), kolejny element stosu JEE i egzaminy Master, Expert, Specialist, może kolejne frameworki lub narzędzia komercyjne,
 • element społeczny: wzbudzenie motywacji do rozwoju osobistego u kolegów czy podwładnych.

Dla mnie powyższe uzasadnienie jest wystarczające aby poświęcić trochę prywatnego czasu i zaryzykować ok 900 zł za egzamin. Jestem, podobnie jak moi koledzy i koleżanki z e-point, w o tyle dobrej sytuacji że firma zapewnia nam książki do przygotowania i zwraca sam koszt zaliczonego egzaminu. Jednakże, gdybym był pracownikiem kontraktowym lub pracował jako programista w firmie mniej dbającej o rozwój pracowników, to zdecydowałbym się poświecić i odkładać 100 zł miesięcznie, tak aby raz na rok kupić taką książkę i zdać egzamin.

Reasumując, polecam.

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

4 komentarze do “Egzaminy Java SE Programmer 8 I i II (OCA i OCP) – czy warto zdawać?

 1. janpawel202

  Pozwolę sobie zadać kilka pytań jako wannabe programista
  1. Jak duże praktyczne doświadczenie w Javie jest potrzebne, żeby zdać certyfikat OCA? Da się to w ogóle zdać bez komercyjnego doświadczenia w programowaniu w Javie?
  2. Czy jego zdobycie daje wiedzę potrzebną/wystarczającą w zdobyciu pierwszego zatrudnienia jako programista Javy?
  3. Jak ten certyfikat jest postrzegany przez pracodawców/praktyków/programistów? „Życiowy” czy raczej „teoretyczny”?

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Marek Berkan Autor wpisu

   Ad1. Jeżeli ktoś ma ogólną wiedzę techniczną i sprawnie przyjmuje wiedzę, czyli praktycznie każdy student uczelni technicznej, to po zapoznaniu się z podstawami programowania obiektowego oraz przejściu przez książkę przygotowującą do OCA, w mojej opinii może zdać certyfikat. Miałem kiedyś taki przykład ze studentem Fotoniki z Politechniki Warszawskiej.

   Ad2. Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo z jednej strony, żeby dostać się do firmy w której pracuje to nie wystarczy, trzeba mieć studia informatyczne (choćby nieskończone) lub jakieś doświadczenie. Ale z drugiej strony zapotrzebowanie na programistów na rynku jest tak duże, że na pewno znajdą się mniej wybredni pracodawcy.

   Ad3. Certyfikat jest postrzegany raczej jako teoretyczny, tzn. porządkuje wiedzę o Javie ale nie poświadcza że ktoś kto się nim legitymuje jest dobrym programistą, to sprawdza się inaczej.

   Odpowiedz
 2. Jan

  Szukam trochę motywacji do przygotowania się do OCP, OCA zrobiłem 1,5 roku temu.
  Fajnie przeczytać że idzie się przygotować w kilka tygodni, Ja na przygotowanie mogę poświęcić 2 h dziennie przez co idzie mi to jak krew z nosa :).
  @janpawel202
  Przeczytanie książki o chirurgii plastycznej nie zrobi z Ciebie chirurga. Moze to zły przykład, ale jak chcesz zostać programistą to zrób sobie prostą aplikacje webową z javie, wymyśl coś, niektóre firmy dają takie zadania rekrutacyjne i weekend na realizacje. Ty sobie zrób to w miesiąc, nauczysz się bardzo dużo. Samo zdanie certyfikatu nic Ci nie gwarantuje.
  @Marek
  ” żeby dostać się do firmy w której pracuje to nie wystarczy, trzeba mieć studia informatyczne (choćby nieskończone) lub jakieś doświadczenie.”
  pozwól że nie zgodzę się z Tobą, to podejście managerów. U mnie w zespole jest dziewczyna z wykształceniem średnim która studiowała filozofie :), jest naprawdę dobra, niby tylko tester ale kodowanie widzę też ogarnia. W poprzedniej firmie prawie ksiądz też wymiatał. Takich ludzi jest nawet sporo ale ktoś kiedyś gdzieś musiał zaryzykować i dać im szanse.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *