Prezentacja o Fabric8 organizowana przez WJUG/WJBUG

Wybrałem się dzisiaj na prezentacje zatytułowaną „Fabric8. Bycie devOpsem nie musi być złe” i przeprowadzoną przez Henryka Konsek w ramach spotkań Warszawskiej Grupy Użytkowników Javy (WJUG) i Warszawskiej Grupy Użytkowników serwera JBoss (WJBUG).

2014-10-03_18.08.03

Tytuł okazał się nieco mylący, bo miałem oczekiwanie że wykład będzie ogólniejszy, natomiast dotyczył wyłącznie opisu produktu Fabric8, którego współautorem jest Henryk. Prezentacja była fajnie i precyzyjnie poprowadzona, w krokach omawiając działanie frameworku do deploymentu aplikacji w środowiskach klastrowych. Słuchając kolejnych cech już się cieszyłem na myśl jak ewentualnie mogłaby ona rozwiązać nasze różne problemy, szczególnie spodobał mi się koncept automatycznego pobierania zależności z repozytorium mavena, bez konieczności budowania całego EAR’a. Jednak jak usłyszałem że do propagacji konfiguracji używany jest ZooKeeper, z którym mieliśmy w ostatnim roku spore problemy i z trudem się go pozbywaliśmy, to mój entuzjazm nieco przygasł :-).

Historia produktu jest taka, że został napisany kilka lat temu przez firmę FuseSource, przejętą dwa lata temu przez RedHat i przemianowany na Fabric8. Integruje w sobie inne produkty open source: Apache Camel, Apache ActiveMQ, Apache ServiceMix i Apache CXF.

Opis tego co będzie deployowane i od czego zależy jest zawierany w profilach (trzymanych w GIT), a Fabric8 sobie to sam kompletuje, np. ściągając zależności z mavena i przesyła w docelowe miejsca oraz uruchamia, np. przy pomocy Tomcata albo Spring-boot, jeżeli jest to aplikacja korzystająca ze Springa, lub Vert.x. Jako docelowe kontenery uruchomieniowe obsługiwane są jeszcze: Docker, WildFly, Apache Karaf i OpenShift (rozwiązanie komercyjne RedHata do deploymentu aplikacji w chmurze).

Prowadzący pokazywał fajne rozwiązanie, polegające na oznaczeniu w aplikacji Spring annotacjami referencji do zmiennych środowiskowych, których wartości są pobierane w trakcie deploymentu (a może i uruchomienia – nie mam pewności) z konfiguracji w ZooKeeper, a następnie wstrzykiwane do aplikacji.

Monitoring, czyli prezentacja parametrów działającej aplikacji może być robiona z poziomu shella lub ciekawego narzędzia Hawt.io, które udostępnia atrakcyjny interfejs prezentujący nawet schematy zależności zdefiniowane w profilu.

Reasumując: narzędzie wygląda fajnie ale pewnie na razie nie będzie mi dane z niego korzystać. Jednak przy okazji pobieżnie poznałem kilka (jak nie kilkanaście…) narzędzi ze stajni Apache i RedHat raz okolic.

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Jeden komentarz do “Prezentacja o Fabric8 organizowana przez WJUG/WJBUG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *