Książka "Spring in action IV"

Recenzja książki „Spring in action IV”

Spring in action” to kolejna z książek które przeczytałem co najmniej o kilka lat za późno. Jestem doskonałym przykładem że można pracować we frameworku Spring wiele lat na podstawie wiedzy z tutoriali, krótkich szkoleń i rozwiązując doraźne problemy przy pomocy StackOverFlow i Google. Jednak zdecydowanie warto uporządkować sobie wiedzę dobrze napisaną lekturą.

Książka, oprócz opisu funkcjonalności frameworku, jest świetnym wprowadzeniem do tworzenia aplikacji internetowych. Przedstawia postawy od wzorca MVC, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, wykorzystania baz danych, tworzenia interfejsu użytkownika, poprzez integracje z systemami zewnętrznymi, a skończywszy na relatywnie nowym zagadnieniu jak WebSocket.

Zalety:

  • dobrze przemyślany układ: od podstaw teoretycznych (dependency injection, AOP, relacyjne bazy danych, bazy NoSQL), poprzez najczęściej wykorzystywane elementy (MVC, JPA), aż do rzadziej używanych elementów (np. JMS, JMX),
  • książka była napisania dawno ale w kolejnych wydaniach uzupełniania/poprawiana o nowe elementy dodawane w Spring, w szczególności o nowy rozdział Spring-boot,
  • minimalistyczne przykłady działającego kodu (również do pobrania z FTP, nie ma konieczności przepisywania),
  • przykłady konfiguracji spring XML i adnotacjami, przykłady konfiguracji projektu dla Mavena i Gradle,
  • ciekawe przykłady „biznesowe” jako cel implementacji,
  • dobra narracja, wiele odniesień do osobistych doświadczeń autora.

Jedynym minusem jakiego się doszukałem, to że aktualizacje wydań książki nie objęły zmian języka Java, ponieważ przykłady stosowane w książce dotyczą wersji Java 6, więc nie ma ani programowania funkcyjnego ani nawet funkcjonalności Closeable w przykładach JDBC. Nie jest to przeszkoda dla osób znających Javę 7/8, ale początkujących może wprowadzać w błąd.

Książka minimalnie tylko porusza temat integracji, odsyłając do kolejnej pozycji tego samego wydawnictwa „Spring Integration in Action” (Mark Fisher, Jonas Partner, Marius Bogoevici i Iwein Fuld) z 2012 roku, która trafiła na moją listę książek do przeczytania.

Reasumując, uważam że jest to pozycja „must-have” dla wszystkich moich kolegów którzy jej nie czytali (a np. pracują w projektach z technologią Hybris), oraz tych którzy dopiero wchodzą w temat programowania aplikacji internetowych.

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *