Jak zostać programistą Java?

W czasie rozmów na targach pracy na uczelniach i przy okazji innych kwestii rekrutacyjnych często padają pytania ludzi zaczynających studia co zrobić aby w przyszłości stać się dobrym programistą.

Podstawową odpowiedzią na to pytanie jest potraktowanie priorytetowo zajęć na uczelni, tak aby wynieść jak najwięcej wiedzy z wykładanych przedmiotów oraz dobrze zaliczyć egzaminy. Bez solidnych podstaw teoretycznych trudniej jest zostać dobrym programistą oraz sprawnie komunikować się w dobrych zespołach. Może zabrzmi to zabawnie ale mimo że na co dzień nie interesuje nas złożoność obliczeniowa algorytmów czy działanie komunikacji TCP/IP, to jednak jak okazuje się że ktoś nic o tym nie wie, to rozwiązywanie bardziej złożonych problemów jest niemożliwe.

screenshot_2015-01-19_001

Jeżeli jednak student chciałby w wolnym czasie poświęcić czas na przygotowanie się do pracy zawodowej to ja sugeruję rozwój w następujących obszarach:

  1. Język Java – najlepiej zacząć od książki Thinking in Java Bruce’a Eckel’a, która jest swoistą biblią dla tego języka. Kolejnym krokiem mogłoby być samodzielnie przygotowanie i zdanie certyfikatu firmy Oracle ze znajomości tego języka (Oracle Certified Professional, Java SE 7 Programmer) – to zweryfikuje wiedzę oraz nauczy rozwiązywania testów które mogą pojawić się w czasie rekrutacji. Taki kwit to także dobry punkt w CV.
  2. Java Enterprise Edition oraz popularne frameworki – najlepiej zacząć od poznania Spring4 i Hibernate, to najpopularniejsze platformy używane w polskich firmach. Zrobienie małego ale kompletnego projektu oraz uruchomienie go na serwerze aplikacyjnym JBoss7 będzie doskonałym praktycznym doświadczeniem.
  3. Znajomość relacyjnych baz danych – praca programisty wymaga podstaw relacyjnych baz danych, począwszy do teorii (m.in. zasada ACID, poziomy izolacji transakcji) poprzez umiejętność modelowania jakiejś dziedziny, np. począwszy od przykładu klasycznego sklepu internetowego (klient – zamówienie – produkty – kategorie), a skończywszy na umiejętności pisania trochę bardziej skomplikowanych zapytań w języku SQL (left join’y, funkcje agregujące, klauzula „having”).
  4. Znajomość języka JavaScript – najlepiej zacząć od poznania JQuery – przy pisaniu przykładowego projektu (punkt 2) będą potrzebne podstawy ale warto sobie je rozszerzyć.
  5. Znajomość platformy Linux – jeżeli ktoś dotychczas korzystał wyłącznie z Windows, to koniecznie zainstalują sobie Linuxa i naucz się z niego korzystać. Większość oprogramowania serwerowego korzysta z platform Unix’owych.
  6. Poza wymienionymi punktami, warto zainteresować się udziałem w działaniach społeczności Java, np. konferencjach których część jest bezpłatna (np. WarsJawa, 4Developers czy JDD, Geecon) oraz spotkaniami Java Users Group.

    O autorze

    Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *