Moja pierwsza strona mobilna w ActiveMobi

19 października 2012, czyli niemal rok temu, koledzy z firmy w której pracuję oficjalnie uruchomili serwis activemobi.com służący do tworzenia mini-serwisów internetowych dla przeglądarek w urządzeniach przenośnych, czyli dla smartfonów i tabletów.

Witryna activemobi.com

Witryna activemobi.com

Serwis w założeniu zapewnia dwie rzeczy:

 1. Prosty edytor pozwalający na tworzenie strony z gotowych komponentów (ang. widgetów) oraz wpisanej treści i wgranych obrazków.
 2. Wybór szablonów umożliwiających szybkie tworzenie ładnych serwisów dla konkretnych branż.

W końcu postanowiłem sprawdzić jak to działa w praktyce i przy okazji przekazać im stosowne opinie. Żeby nie wyklikiwać nowego serwisu zupełnie chaotycznie, postanowiłem wziąć na warsztat istniejącą stronę rodzinnego biznesu i stworzyć jej mobilny odpowiednik:

Strona WWW skansenu w Suchej

Strona WWW skansenu w Suchej

Zacząłem od wyboru szablonu który byłby choć trochę zbliżony do obecnej strony WWW. Szybko znalazłem brązowy szablon dedykowany restauracji :-):

Activemobi - szablony

Activemobi – szablony

Po kliknięciu „Get started”, bez żadnej rejestracji, przeszedłem od razu do edytora mojego nowego serwisu:

ActiveMobi - edytor

ActiveMobi – edytor

Oczywiście początkowo wypełniony był przykładowymi danymi restauracji. Cierpliwie po kolei wykonałem następujące kroki:

 1. Zmiana loga na własne.
 2. Zmiana nazw podstron serwisu na takie jak w mojej stronie WWW – wszystkie komponenty nawigacyjne, takie jak rozwijany menus na górze czy duża nawigacja na środku strony głównej, zaktualizowały się automatycznie.
 3. W miejsce przykładowych tekstów wkleiłem (copy & paste) własne.
 4. Między akapity tekstu wrzuciłem swoje zdjęcia – w podglądzie po prawej stronie od razu widziałem jak ładnie dostosowały się do szerokości ekranu urządzenia.
 5. Do podstrony „O muzeum” cierpliwie wrzuciłem 12 zdjęć do komponentu „Image gallery”, czyli tabelki ze zdjęciami z możliwością powiększenia wybranego po kliknięciu – to okazało się najsłabszą częścią zarówno procesu edycyjnego jak i w trakcie działania serwisu, poruszę to poniżej.
 6. Do podstrony „Galeria” równie cierpliwie wrzuciłem 16 zdjęć do komponentu „Image carousel”, czyli „karuzelki” w której widać jednocześnie jedno zdjęcie a do kolejnych można się wygodnie przenieść „ciągając” palcem w prawo lub lewo.
 7. Na stronach „Kontakt” i „Dojazd” umieściłem „Click to call” który pozwala na wykonanie szybkiego połączenia telefonicznego ze zdefiniowanym przeze mnie numerem telefonu.
 8. Na stronie „Dojazd” umieściłem komponent „Google maps” który wyświetla interaktywną mapkę okolic podanego przeze mnie adresu z serwisu Google oraz umożliwia zaplanowanie drogi dojazdu.
 9. W komponencie stopki wpisałem adres fanpage mojej witryny w serwisie FaceBook i wyłączyłem pozostałe opcje (Google+, Twitter, Youtube) – wygląda stopki w podglądzie od razu się zaktualizował.

W międzyczasie, żeby przypadkiem nie stracić zapisanych zmian, kliknąłem „Save website” i wykonałem naprawdę szybką rejestracje, wyłącznie przez podanie adresu e-mail i hasła, nawet bez powtórzenia. Tak stworzonemu serwisowi został wygenerowany roboczy adres http://sucha.activemobi.com/.

Po dwóch (!) godzinach uczenia się serwisu i przygotowaniu treści po wpisaniu adresu URL w smartfonie ujrzałem gotowy serwis:

Strona główna w telefonie (pionowo)

Strona główna w telefonie (pionowo)

Strona główna w telefonie (poziomo)

Strona główna w telefonie (poziomo)

Strona "O muzeum" z galerią

Strona „O muzeum” z galerią

Strona "Galeria" z karuzelą

Strona „Galeria” z karuzelą

Strona "Dojazd" z mapką Google

Strona „Dojazd” z mapką Google

Strona "Dojazd" z mapką dojazdu

Strona „Dojazd” z mapką dojazdu

Jak sądzicie, fajny? Mi się bardzo spodobał.

Największym minusem okazało się wspomniane wgrywanie zdjęć do komponentu galerii i karuzeli:

 • Nie można wybrać zbioru plików i wgrać ich jednocześnie – podobne rozwiązanie istnieje w większości popularnych serwisów od ponad roku,
 • Dla poszczególnych zdjęć nie można zdefiniować opisu – gdy porówna się „normalną” stronę WWW i zdjęcia na wersji mobilnej to widać brak opisów, nie ma ich bo nie ma możliwości dodania. W mojej opinii to duży minus, bo te opisy są ważne.

Serwis w podstawowej wersji jest darmowy, w rozszerzonej płatny $65 rocznie. Jednym z elementów „rozszerzenia” jest możliwość zdefiniowania własnej domeny pod którą będzie działał serwis zamiast standardowej xxx.activemobi.com. Ja po znajomości skorzystałem z opcji rozszerzonej i uruchomiłem serwis mobilny pod adresem http://m.sucha.podlasie.pl/.

Dodatkowym gratisem jest możliwość pobrania i umieszczenia na klasycznej stronie małego skryptu JavaScript, który po wykryciu że żądanie przychodzi z urządzenia mobilnego, wysyła przeglądarkę do strony „mobilnej”.

Możecie następująco sprawdzić jak to działa: gdy w przeglądarce w komputerze wejdziecie na adres http://www.sucha.podlasie.pl/ zostanie Wam zaprezentowana strona „klasyczna”. Jeżeli jednak ten sam adres wpiszecie w przeglądarce komórkowej to najpierw załaduje się strona klasyczna ale po chwili załaduje się strona mobilna. Jeżeli komuś nie chce się wklepywać całego adresu do przeglądarki w telefonie to polecam zdjęcie QRCode:

qrcode

Miłej zabawy.

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

2 komentarze do “Moja pierwsza strona mobilna w ActiveMobi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *