Konferencja 33degree – podsumowanie

Organizacja

13-14 marca byłem na konferencji konferencji 33degree w Warszawie. Bardzo dobrze zorganizowane przedsięwzięcie, bardzo dużo interesujących ludzi, zarówno mówców, „stoiskowców” jak i słuchaczy. Zgaduje że to dzięki temu, że konferencja była głównie w języku angielskim oraz była płatna.

SAMSUNG

Bardzo dobre było miejsce konferencji, hotel Gromada na Okęciu – wszystkie sale wykładowe były dookoła holu ze stoiskami wystawców (i napojami oraz przekąskami) dzięki czemu w czasie przerw wszyscy musieli tu być.

Nasze stoisko i produkty

Jako że byliśmy „wysłani” z paroma osobami z firmy e-point w konkretnych celach, to takie rozwiązanie bardzo nam pasowało. Nasze stoisko było na środku holu na piętrze „0” i mam wrażenie że w czasie przerw przebywało tam najwięcej osób. Mam również wrażenie że nasze stoisko było wizualnie najbardziej atrakcyjne – wszystko dzięki naszym przesympatycznym koleżankom Iwonie i Ani z „marketingu”.

SAMSUNG

Prezentowaliśmy dwa produkty, pierwszy to OneWebSQL – biblioteka i narzędzie typu OR-mapping do współpracy aplikacji z bazą danych (konkurencja dla Hibernate). Kolega Tomek (widoczny na zdjęciu w czasie wykładu, czyli naszego odpoczynku) z olbrzymim entuzjazmem zaczepiał, prezentował, tłumaczył i przekonywał że nasze rozwiązanie jest tym, czego większość developerów Javy potrzebuje. Moim zdaniem robił to świetnie, szczególnie że przeszedł w życiu drogę od programisty do „ewangelisty” (takie ładniejsze określenie sprzedawcy) a, jak wszyscy wiemy, programiści nie są najbardziej „kontaktową” profesją świata. W czasie większego oblężenia rozmówców Tomkowi pomagała Agnieszka i ja, również z entuzjazmem przekonując o wyższości OneWebSQL nad innymi rozwiązaniami.

W czasie trwania konferencji zespół OneWebSQL zorganizował prosty konkurs polegający na interpretacji SQL zapisanego w składni naszego produktu. Zgłoszeń było bardzo dużo, większość odpowiedzi była (podobno) poprawna, co dowodzi łatwości przyswajania jego składni. Rozdanie nagród – gadżetów i darmowych licencji – zgromadziło sporo zainteresowanych…

SAMSUNG

Mam wrażenie że naszym rozmówcom podobał się nasz produkt i nasze argumenty którymi ich przekonywaliśmy. Z drugiej jednak strony, mam świadomość że wdrożenie takiej biblioteki do istniejącego projektu albo nowo tworzonego to bardzo trudna decyzja. Ale zainteresowanie było, mam nadzieję że przełoży się na zakupione licencje.

Nasz drugi produkt e-point localization platform – platforma do współpracy tłumaczy i developerów przy tworzeniu aplikacji wielojęzycznych – cieszył się mniejszym zainteresowaniem. Ale i tak udało mi się porozmawiać z wieloma osobami, którym potrzeba zastosowania takiego „czegoś” nie była obca. Dzięki temu dowiedziałem się wielu rzeczy które będą istotne przy podejmowaniu decyzji o dalszych kierunkach działań.

Mój wykład

Pierwszego dnia konferencji opowiadałem o tworzeniu aplikacji wielojęzycznych na przykładzie projektu zrealizowanego dla Amway przy którym pracowałem od 2005 roku. Miałem nadzieję że historia tworzenia aplikacji obsługującej 29 krajów w 37 wersjach językowych spotka się z zainteresowaniem i faktycznie przyszło sporo osób – choć może nie tak wiele jak na wykłady innych „guru” Javy 🙂

wyklad

Inne wykłady

Ze względu na obowiązki „stoiskowo – wykładowe” byłem tylko na czterech wykładach. Dwa z nich warte są wspomnienia:

  1. „Escaping Automated Test Hell” Wojciecha Seligi z polskiego oddziału doskonale znanej nam firmy Atlassian – Wojtek bardzo entuzjastycznie opowiadał o procesie optymalizacji testów w ich firmie. Oni mają środowisko w trochę większej skali ale niektóre problemy i ich rozwiązania wydały mi się interesujące, szczególnie prosty pomysł z telewizorem z przeglądarką internetową prezentujący wszystkim bieżący status testów.
  2. Programming with Lambda Expressions in Java wygłoszony przez Venkat Subramaniam – pan ten w sposób niezwykle widowiskowy a zarazem przystępny zaprezentował mechanizm wyrażeń lambda który ma wejść w języku w wersji 8. który ma oficjalnie wejść pod koniec tego roku. W mojej opinii dla nas będzie to świetne rozwiązanie, bo na co dzień piszemy kod który iteruje się po rekordach z bazy i prezentuje w interfejsie użytkownika a potem dane od użytkownika wlewa do bazy – ciągle listy, zbiory, filtrowania i przelewania… Skok jakościowy w programowaniu powinien być taki jak w Javie 5. po wprowadzeniu typów generycznych…

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, entuzjasta tworzenia oprogramowania, zarządzania zespołami technicznymi. Prywatnie motocyklista, kolarz MTB, biegacz, żeglarz, rekreacyjny wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Jeden komentarz do “Konferencja 33degree – podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *