Witryna education.oracle.com

Egzaminy Java SE Programmer 8 I i II (OCA i OCP) – czy warto zdawać?

W ramach rozwoju osobistego własnego oraz wywierania wpływu na rozwój osobisty moich podwładnych postanowiłem przygotować się i podejść do egzaminu Java SE Programmer I (OCA) i II (OCP). Egzaminy te weryfikują znajomość języka oraz wbudowanych bibliotek i są zarazem początkiem dalszej ścieżki edukacyjnej proponowanej przez firmę Oracle.

Kiedy dawno temu, w 2006 roku, przystępowałem do certyfikacji dla wersji 1.4, był to jeden egzamin. Jako że język się szybko rozwijał to podjęto decyzję o podzieleniu egzaminu na dwie części – moim zdaniem słuszną. Widok jednej książki, która miałaby 1200 stron, mógłby skutecznie odstraszać potencjalnych kandydatów. Pierwsza cześć to tzw. OCA (ang. Oracle Certified Associate) – podstawy, druga to OCP (ang. Oracle Certified Professional) – kompleksowa wiedza z zakresu języka Java.

Przygotowanie

Przygotowanie się do tych egzaminów jest relatywnie proste: należy nabyć dwie książki napisane specjalnie do przygotowania do tych egzaminów:

Książka OCA: Oracle Certified Associate Java SE 8 Programmer I Study Guide: Exam 1Z0-808

Książka OCA: Oracle Certified Associate Java SE 8 Programmer I Study Guide: Exam 1Z0-808

Książka OCP: Oracle Certified Professional Java SE 8 Programmer II Study Guide: Exam 1Z0-809

Książka OCP: Oracle Certified Professional Java SE 8 Programmer II Study Guide: Exam 1Z0-809

Każda z książek zawiera odpowiednio 6 i 10 50-100 stronicowych rozdziałów. Każdy rozdział zawiera wstęp, treść z przykładami kodu, aspektami praktycznymi (tzw. real-life do wykorzystania w pracy zawodowej) i aspektami wyłącznie egzaminacyjnymi (tzw. zakuj, zdaj, zapomnij), podsumowanie, cele egzaminacyjne, przykładowe pytania i odpowiedzi do nich z wytłumaczeniem. Każdy z rozdziałów to pół dnia czytania plus rozwiązywanie przykładowego testu, a następnie sprawdzenie co się nie udało. Moim ostatnim etapem przygotowania było przejrzenie notatek i kodu który robiłem w trakcie do wszystkich rozdziałów i ponowne przejście przykładowych testów. Czyli całość przygotowania pochłania odpowiednio 6 lub 10 popołudni i wieczorów plus weekend na powtórzenie do egzaminu.

Pytania w książce są trudne i nie wiadomo ile odpowiedzi wielokrotnego wyboru jest prawidłowych, więc ja osiągałem niezbyt wysoką skuteczność, od 50 do 80% w zależności od rozdziału. Na szczęście pytania na samym egzaminie są prostsze i program egzaminacyjny podpowiada ile opcji jest prawidłowych, wystarczy wybrać najlepsze. Więc na samym egzaminie osiągnąłem skuteczność odpowiednio 87% (OCA) i 81% (OCP), limit zaliczający to 65%, więc metodyka okazuje się bezpiecznie skuteczna.

Egzamin

Sam egzamin zdaje się w wybranej placówce sieci Pearson VUE, w pokoju egzaminacyjnym, przy komputerze, bez żadnych pomocy, telefonów, smartwatchy, itp. Przed wejściem na egzamin trzeba pozwolić sobie zrobić zdjęcie, pokazać dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i złożyć podpis. Wynik egzaminu dostaje się e-mailem po około 10 minutach po opuszczeniu sali.

Dlaczego warto przygotować się i zdać te dwa egzaminy?

Moje argument za:

  • utrwalenie posiadanej wiedzy, np. generici, java.time, programowanie funkcyjne i streamy, closeable i autoCloseable,
  • nowa przydatna wiedza: Java NIO, concurrency (m.in. ExecutorService, Runnable/Collable), brak konieczności używania Class.forName w JDBC, nowa klasa narzędziowa Console,
  • trochę nieprzydatnej wiedzy: używanie JDBC ResultSet do aktualizacji wierszy, używanie klas jako źródła propertiesów,
  • zrozumienie na ile nowoczesne IDE przykrywa szczegóły języka i nieco ogłupia bezkrytycznego „klepacza kodu”,
  • gimnastyka umysłu: szybkie przyswajanie i weryfikowanie wiedzy – szczególnie ważne dla osób kilka lat po studiach odwykłych od procesu uczenia,
  • egzamin dodatkowo weryfikuje umiejętność pracy w sytuacji stresowej,
  • oderwanie się od codziennych zadań i znowu spojrzenie na pracę programisty jako bardzo ciekawe zajęcie,
  • zaliczenie egzaminu jest momentem potwierdzającym zdobytą umiejętność, po którym można zacząć myśleć co dalej: inny język (scala?), kolejny element stosu JEE i egzaminy Master, Expert, Specialist, może kolejne frameworki lub narzędzia komercyjne,
  • element społeczny: wzbudzenie motywacji do rozwoju osobistego u kolegów czy podwładnych.

Dla mnie powyższe uzasadnienie jest wystarczające aby poświęcić trochę prywatnego czasu i zaryzykować ok 900 zł za egzamin. Jestem, podobnie jak moi koledzy i koleżanki z e-point, w o tyle dobrej sytuacji że firma zapewnia nam książki do przygotowania i zwraca sam koszt zaliczonego egzaminu. Jednakże, gdybym był pracownikiem kontraktowym lub pracował jako programista w firmie mniej dbającej o rozwój pracowników, to zdecydowałbym się poświecić i odkładać 100 zł miesięcznie, tak aby raz na rok kupić taką książkę i zdać egzamin.

Reasumując, polecam.

O autorze

Marek Berkan Marek Berkan: programista, motocyklista, żeglarz, eks-wspinacz, zamiłowany turysta. Witryny: , , .

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *